Menu

Falabella je nejmenší kůň na světě

0 Comment

Zaslechli jste někdy informaci o tom, že existuje trpasličí kůň? Je to speciálně vyšlechtěná odrůda a tak trochu může připomínat ve světě rostlin drobné zakrslé bonsaje. Na takové zvíře se ovšem nemůžete posadit, neudrželo by ani vás, ani malé dítě. Je však velice kamarádské a učenlivé, vhodné i do rodin s malými dětmi.

tři koně

Pochází z Jižní Ameriky

Jsou to zvířata nesmírně klidná a přátelská, rozhodně nejde o temperamentní plnokrevníky, jejichž divokost lze vysledovat v dostihových boxech před Velkou pardubickou. Lze je tedy mít ustájené, i ve volném výběhu doma na zahradě, mohou si s nimi hrát i menší děti, chovají se dokonce velice podobně jako psi. Jsou navíc velmi inteligentní, což nelze říci o většině plemen koní. Mimochodem, věděli jste, že mnohem vyšší IQ vykazují domácí vepříci, zatímco koně za nimi v tomto ohledu nesmírně zaostávají?

Ačkoli si s nimi děti rády hrají, nikdy nesmíte dopustit, aby na nich jezdily. Jejich kostra na to není stavěna, vypadají sice robustně, ale neunesou příliš velkou zátěž na svých bedrech. Jestliže se k nim budete chovat s úctou, dožijí se velmi vysokého věku, mezi koňmi poměrně nezvyklého, dokonce až padesáti let.
hlava koně

Odkud se vzala

Jsou to skutečně nejmenší koňská plemena na světě. Jsou velmi vzácná z toho důvodu, že byla postupně šlechtěna v podmínkách přísného výběru, kdy byla k rozmnožování připouštěna jen zvířata malých proporcí. Postupem času se vyvinula v drobné tvory s koňským vzezřením, jejichž výška je maximálně kolem 80 cm. Jméno Falabella pochází od chovatelů z Argentiny, kteří vůbec poprvé zkřížili plnokrevníka malého vzrůstu s shetlandským poníkem.

Dnes se využívají především jako alternativa domácích mazlíčků a pořádají se s nimi miniparkurové závody, různé výstavy a dětské soutěže v jízdě ve spřežení. Jsou také nasazováni do rodin nevidomých.