Menu

Biatlon – hlavně základy

0 Comment

Co je biatlon?

Jedná se o výhradně zimní individuální sport. Biatlon je kombinací běhu na lyžích a střelby na terče. Populární je zejména v Evropě jmenovitě v Norsku, Francii, Německa, Ruska či Česka. Zde nalezne největší šampiony. Existuje také letní varianta sportu. Lyže nahrazují kolečkové lyže či kolo. Další z mnoha variant biatlonu je výměna zbraně za lukostřelbu.

biatlon

Biatlon se stále populárnější mezi diváky. To nasvědčuje stále tendenci vytvářet sport atraktivnější. Vytváří se nové a nové závody – hromadný závod, stíhací závod, kombinované dvojice…

Kde a kdy vznikl?

Jsou zaznamenány záznamy kombinace lyží a střelby z dob již před naším letopočtem. Pozdější využití tohoto zimního sportu bylo v oblasti vojenství. První zaznamenaný závod se konal v polovině 18. století na Norsko-Švédských hranicích. O dvě století později byl sport natolik populární, že byl zařazen mezi zimní olympijské hry. V 1955 byly definitivně sepsána pravidla a o 3 roky později se konalo historicky první mistrovství světa. Ženy začaly být součástí olympijských her v biatlonu roku 1992.

biatlon

Jaké jsou disciplíny?

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD

Také nazývaný individuální. Tento druh závodu má největší tradici. Každé pohlaví musí uběhnout jinou vzdálenost: muži 20 km, ženy 15 km. Závodníci startují postupně po půl minutě. Běží se 5 okruhu, na konci každého je střelba, střídá se stojka a ležka. Za každý netrefený terč přichází penalizace 1 minuty.

SPRINT

Muži běží okruh dlouhý 10 km, ženy 7,5 km. Opět startují s 30sekundovými rozestupy. Závodníci musí zdolat 3 okruhy, střílí se pouze dvakrát – jednou v leže a jednou ve stoje. Jako penalizace je zde trestné kolo.

STÍHACÍ ZÁVOD

Vzdálenost, kterou musí zdolat muži je 12,5 km, ženy pouze 10 km. Pořadí startu udává pořadí v předchozím závodě, odstupy na vedoucího jsou rovnocenné se ztrátou dojezdu v závodě. Počet okruhů je stejný jako ve vytrvalostním závodě. Za každé nestrefení přijde trest v podobě trestného kola.