Menu

Vánoce jak se sluší a patří

0 Comment

Možná také patříte k těm nadšencům, kteří již začátkem prosince zdobí vánočními motivy a různými světélky celý svůj byt nebo dům. Je to krásná tradice ohlašující brzký příchod Vánoc. Jen si vzpomeňte na většinu amerických vánočních komedií. Tam jsou osvětleny celé ulice, každý dům září na dálku, chybět nesmí ani Santa Claus v životní velikosti sedící na komíně, výjimkou není asi celé sobí spřežení. V našich podmínkách se přece jen, jako ve všem, držíme poněkud zpátky. Ale i tak zdobíme a dekorujeme naše domovy s nadšením malých dětí. Co tedy patří k „základní výbavě“?
vánoční stromek a dárky

Věnce na dveře i na stůl

Věnce přichycené na domovních dveřích patří jistě k naprostému folklóru Vánoc. Vybírat lze z obrovského množství, nebo pokud jste alespoň trochu manuálně zruční, není problém si takový věnec vyrobit. Můžete zvolit věnce ryze tradiční s klasickými barvami Vánoc, jakými jsou zelená, červená a fialová. Není však na škodu zkusit i okázalejší styl a své dveře ozdobit například stříbrným věncem. Výběr materiálu je taktéž zcela ve vašich rukou a na vašem uvážení.
Adventní věnce naaranžované na stole je jeden ze základních symbolů adventu. Primárně slouží k odpočítávání čtyř týdnů do vypuknutí Vánoc. Obvykle má kulatý tvar, je doplněn čtyřmi svíčkami. Samozřejmě se dnes hojně vyskytují i modernější verze v podobě různě tvarovaných adventních věnců, které ani nemusí nést stopy jehličí. Svíce mohou být taktéž různě vysoké, široké i barevné. Slaďte svůj adventní věnec s převládajícími barvami ve vašem bytě.
adventní svíčky

Vánoční stromek

To, zda zvolíte každý rok „živý“ vánoční stromek nebo dáte spíše přednost tomu umělému, záleží jen a jen na vás. Obojí má své výhody i nevýhody. Důležitější je však, jak svůj stromek ozdobíte. Obecně Češi příliš nepodléhají módním trendům, nejoblíbenějšími barvami tak zůstávají červená a stříbrná, co se zdobení stromku týká. Poslední léta je velmi oblíbená varianta zdobení pouze v jedné barvě. Mít stromek pouze červený nebo třeba fialový je stylové a elegantní. Opět zvolte barvy, které se primárně hodí do vašeho bytu.
ozdobičky na šnůrkách

Osvětlení

Různá blikající světélka v oknech, na stromku nebo třeba na zábradlí jistě ocení děti a fandové amerických vánočních filmů. Pokud i vy chcete svůj domov doslova rozzářit na všechny světové strany, máte na výběr z mnoha druhů světelných řetězů, rampouchů, vloček a jiných.