Menu

Proč jsou určité odvody ze mzdy nezbytné?

0 Comment

Pokud jste někdy viděli inzerát nabízející zaměstnání, či se podívali do své pracovní smlouvy, jistě víte, že je zde uvedena hrubá mzda. V podstatě se jedná o peníze, které byste dostali, kdyby vám zaměstnavatel nesrážel nejrůznější odvody ze mzdy. Výsledná částka, která vám pak přistane na účtu, může být nakonec podstatně nižší.

Není tedy divu, že se mnoho lidí ptá, zda jsou tyto srážky skutečně nezbytné. Nebylo by možné se obejít bez nich? Abychom si na tuto otázku mohli odpovědět, musíme se nejprve podívat, k čemu vlastně slouží.

penize5

Jednou z nich je odpočet určitého procenta, které jde na zdravotní pojištění. Jistě, znamená to, že nakonec dostaneme méně peněz k výplatě, avšak na druhou stranu máme zdravotní péči v podstatě zadarmo. A stačí se podívat například do Spojených států Amerických, abychom pochopili, jaká je to výhoda – nemusíme se například zadlužit kvůli operaci slepého střeva. Zde tedy výhody značně převažují.

Dále je zde sociální pojištění. V podstatě se jedná o šetření na důchod, i když to není přesné. Z částky, kterou odvedete, je vám však počítána starobní penze. Díky tomu můžete prožít stáří, aniž byste museli mít zaměstnání, abyste měli vůbec nějaké peníze. Jistě, výše důchodu běžného člověka není nijak závratná, avšak je to mnohem lepší, než nemít vůbec nic.

penize9

Poslední větší položkou je daň ze mzdy. Jak víme, prakticky vše je zdaněno, od nákupů (v podobě DPH) až po naši mzdu. Odvedená částka jde pak do státní pokladny, kde je pak využita k nejrůznějším účelům. Jistě, nemusí se nám to líbit, avšak faktem je, že stát musí někde peníze sehnat, a daně jsou prakticky jediným možným řešením.

Je tedy vidět, že všechny tyto srážky mají svůj důvod. A možná s nimi nemusíme souhlasit, například si můžeme říci, že si na důchod našetříme sami. Avšak jen málokdo má takovou sebekontrolu, aby to dokázal. Je to tedy v současnosti to nejlepší řešení.