Menu

Automatizace skladů

0 Comment


Technologický vývoj

Bez moderních technologií, kam spadá i výpočetní technika by průmysl nikdy nebyl na takové úrovni jako v dnešní době. Třeba na počítačích můžeme mít specializovaný software, který nám umožní daný výrobek či výrobní operaci výrazně optimalizovat ještě před tím, než se začne něco skutečně vyrábět v realitě.

umělá inteligence

Zároveň nám pomůže ověřit, jestli například vydrží předpokládané zatížení a celou řadu dalších faktorů, takže ve finále díky němu dokážeme ušetřit spoustu peněz a posouvat se stále dále. Ovšem kromě těchto strojů jsou tu i takové, které člověk misi sice naprogramovat a servisovat, ale pracují samostatně. Krásný příklad jsou automobilky, kde jsou svařovací roboti synchronizováni s linkou, takže na karoserii přibývá jeden plech za druhým. Tito roboti dokáží nahradit těžkou a zdraví nebezpečnou práci, přičemž při mnoha operacích dokáží pracovat rychleji než lidé, takže potenciál dalšího rozšiřování tu rozhodně je.

Logistika

Skladů máme po cele naší zemi spoustu, protože je musí mít výrobní společnosti, přepravci i obchodníci. Každý takový prostor musí mít svůj řád, protože jinak by v něm už nikdo nikdy nic nedohledal. Často firmy mají i software, aby mohli důkladně vést stav zboží a plánovat, kdy mají zaměstnanci jaké zboží například nakládat k exportu. Jak můžou v této oblasti pomoci stroje? Velmi výrazně, protože automatizované sklady budou výhradně řízeny právě stroji.

ocel v regálu

Takový dopravník totiž může přivést zboží až k zaskladňovacímu stroji a ten jej umístí do regálů, přičemž tuto polohu si samozřejmě systém bude pamatovat, takže kdykoliv bude potřeba zboží zase vytáhne. Aby to mohlo fungovat, tak je zapotřebí přemísťovat produkty s vhodným přepravním materiálem, což můžou být například plastové přepravky, aby se s nimi strojům dobře pracovalo a mohli přemísťovat více kusů zboží najednou.