Menu

Pergola jako dekorace i oblíbené místo

0 Comment

Během teplých letních večerů se málokomu chce sedět doma. Nemusíte za zábavou vyrážet nikam daleko, tedy pokud máte vlastní pergolu.
Jedná se o poměrně známý architektonický prvek, který dnes můžete nalézt skoro v každé zahradě nebo třeba parku. Jde o (většinou) dřevěnou konstrukci složenou z různě masivních trámů, které jsou nahoře propojené, ale netvoří celistvou střechu. Během dne si tak v pergole můžete navíc i užít sluníčka.
parková pergola.jpg
Volně stojící dřevěné trámy, jsou jako dělané pro další ozdobné prvky, se kterými jdou jednoduše kombinovat. Oblíbené jsou hlavně různé druhy popínavých rostlin, zejména břečťany nebo plaménky. Ty pergolu krásně oživí, a ještě o něco lépe dotvoří atmosféru vaší zahrady.
Málokdo ovšem používá pergolu pouze jako okrasný prvek. Většinou jsou vystavovány v polostínu spolu s klidným a příjemným posezením.
Existuje prakticky neomezené množství variant, jak si pergolu postavit, stejně jako si můžete vybrat z mnoha materiálů, které použít. Přesto se má obecně za to, že nejvhodnějším materiálem, je jednoznačně dřevo .
zahradní pergola.jpg
Dřevo asi nejlépe zapadne do prostředí zahrady a když o něj budete řádně pečovat, vydrží vám hodně dlouho.
Pokud chcete vytvořit místo k odpočinku a meditaci, kde budete obklopeni pouze přírodou, a to za každého počasí, můžete si pergolu samozřejmě zastřešit a vybavit přenosným topením nebo termo lampou.
Záleží čistě a jenom na tom, k čemu všemu chcete toto místo používat. Pokud nemáte volného času nazbyt a jen příležitostně si rádi posedíte za hezkého počasí na čerstvém vzduchu, určitě nemusíte investovat do ničeho příliš drahého. Pokud jste alespoň trochu zruční, dokážete si jednoduchou konstrukci postavit i úplně sami.
Pokud ne, nemusíte si zoufat. Existuje poměrně široká škála firem, které už hotové pergoly vyrábějí. Ceny se pohybují od 10 do 15 tisíc za už hotový výrobek. Pokud máte speciální požadavky a necháte si navrhnout a postavit pergolu na míru, počítejte už samozřejmě s mnohem vyššími částkami.