Menu

Královská svatba

0 Comment

Právě jsme mnozí z nás se dojímali nad svatbou americké herečky Megan Markle a anglického prince Harryho. Šaty krásné a ne právě nejmladší herečky nyní budou chtít mít všechny nevěsty napříč celým světem. Sledovanost v televizi byla enormní, tak jako tomu vždy v případě královských svateb bývá. Možná ještě větší, protože za á se vdávala za prince žena, která neměla šlechtický titul a tím královskou svatbu ještě více přiblížila běžné veřejnosti a za bé na dlouho to byla poslední královská svatba. Výhledově další svatbu čeká prince Georgeho, syna prince Williama a vévodkyně Caterine, což vzhledem k jeho nízkému věku opravdu nebude ve výhledových letech.
snubní prsteny a kytice.jpg

Svatba jako velký přínos pro anglickou ekonomiku

Mnoha ženám a několika mužům skanula nejedna slza dojetí. Mnozí Angličané ovšem nejsou rozhodně nakloněni na dojímavou vlnu. Královská svatba přece něco stojí. Nedaly by se ty peníze investovat podstatně smysluplnějším způsobem? Nemohli mít princ Harry a Megan Markle spíše komornější svatbu jako měl následník trůnu William a vévodkyně Caterine?
Ač se to nezdá, královská svatba má velký význam pro anglickou ekonomiku a sekundárně i pro ekonomiku americkou.
Jsou veřejné události, které opravdu významně ovlivní národní rozpočet. Královská svatba mezi ně rozhodně patří. Love story anglického prince a americké herečky prostě musí být komerční trhák. Například taková návštěva ministerského předsedy Anglie u francouzského prezidenta stojí nepochybně spoustu peněz, ale žádná ekonomická hodnota z toho nevyplývá.
peníze Anglie.jpg
V našem případě ovšem podle ekonomů díky svatbě do státního rozpočtu „přistane“ dvacet miliónů liber. Prodej suvenýrů, pohlednic, zvýšené náklady tiskovin, zájem médií, knižní bestsellery na téma Harry a Megan, to vše se dá vyčíslit na částku, která rozhodně není ani trochu zanedbatelná.